0
 تومان
0
ورود یا ثبت نام
نقش ابررسانا بر میزان مصرف الکتریسیته
83 بازدید
جمعه ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۶
اندازه قلم :
فروشگاه اینترنتی تبریز ربات
لوازم خانگی مانند یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، چرخ گوشت و جاروبرقی همگی لوازمی هستند که بدون برق به هیچ کاری‌‌ نمی‌آیند، اسباب و وسایلی که تعدادشان روزبه روز بیشتر هم‌‌ می‌شود …
لوازم خانگی مانند یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، چرخ گوشت و جاروبرقی همگی لوازمی هستند که بدون برق به هیچ کاری‌‌ نمی‌آیند، اسباب و وسایلی که تعدادشان روزبه روز بیشتر هم‌‌ می‌شود و البته مصرف برق خانگی هم به همین نسبت بیشتر‌‌ می‌شود. کابل های برق، نه فقط در کشورهای در حال رشد، که در اروپا هم توانایی انتقال محدودی دارند. به همین دلیل فیزیکدانان در پی آنند تا مواد اولیه مناسبی برای کابل های برقی پیدا کنند تا کشش بیشتری برای انتقال برق داشته باشند. در پژوهشکده فیزیک پاول شرر، پژوهشکده ممتاز رشته فیزیک در سوئیس نیز روی این مواد اولیه کار‌‌ می‌کنند.
کنار رودخانه یی در دل جنگل، ساختمانی به چشم‌‌ می‌خورد که در نگاه اول بیشتر به یک سالن ورزشی‌‌ می‌ماند، که البته سالن ورزشی نیست. اینجا پژوهشکده فیزیک «پاول شرر» یکی از مطرح ترین مراکز تحقیقاتی فیزیک است. درون سالن و زیر سقف چوبی، چرخ بتونی غول آسایی در حال گردش است. روی این سطح بتونی المنت های کوچکی کاشته شده که هنگام گردش صاعقه های کوچکی از آنها گسیل‌‌ می‌شود. نور این صاعقه‌ها روی ترکیبات حاشیه چرخ‌‌ می‌افتد. نحوه عملکرد و تحرکات درونی این ترکیب با این نور بررسی‌‌ می‌شود. این ترکیب به «ابررسانا» معروف است و در درجه حرارت مشخصی، قابلیت بسیار بالایی برای انتقال الکترون‌ها از خود نشان‌‌ می‌دهد.
دو سالنی که کمی آن طرف تر از این چرخ بتونی قرار دارد، مملو از لوله های آزمایش، میکروسکوپ های بسیار بزرگ و تجهیزاتی است که در هیچ پژوهشکده دیگری در دنیا، جز این مرکز تحقیقاتی در دل جنگل های سوئیس، پیدا‌‌ نمی‌شود. «تیری اشترسله» فیزیکدان و یکی از هزار و ۳۰۰ کارمند این پژوهشکده‌‌ می‌گوید؛ «از نظر تحقیقاتی این نکته بی نظیر است که ترکیب هادی سوپرا، ترکیب چندان پیچیده یی نیست. اگر نگاهی به ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده آن بیندازیم،‌‌ می‌بینیم در درجه حرارت پایین یا تحت فشار، دست کم نیمی از عناصر ابررسانا‌‌ می‌شوند.» فیزیکدانان این موسسه در حال بررسی دو نوع ابررسانا هستند. تفاوت اصلی میان این دو ترکیب، درجه حرارتی است که پس از رسیدن به آن، ترکیب ابررسانا‌‌ می‌شود. در مورد ترکیبات شناخته شده رسانا، این درجه حرارت، صفر مطلق یا منهای ۲۷۳ درجه سانتیگراد است.
مشکلات پروژه
مشکل اینجاست که پایین آوردن دما تا چنین درجه یی، نیازمند دستگاه های خنک کننده بسیار گرانقیمت است. اگر بنا باشد درجه حرارت کابل‌ها را پایین نگاه داشت، باید در هرچند کیلومتر باجه های خنک کننده، مثل پمپ بنزین های وسط راه ساخت که کابل‌ها را خنک کنند. «روبرت هرتزوگ» یکی دیگر از فیزیکدانان این پژوهشکده‌‌ می‌گوید؛ «نکته بسیار مهم بعدی این است که دستگاه های خنک کننده باید دستگاه های مطمئنی با ضریب خطای پایین باشند.» مشکل بعدی اینجاست که انعطاف پذیری این ترکیبات در مقایسه با مس، هادی کابل های برق، بسیار کمتر است. با تمام این اوصاف، فیزیکدانان امریکایی در همین مرحله از تحقیقات، این کابل‌ها را وارد شبکه ایالت نیویورک کرده اند. «کریستوف نیدامایر»‌‌ می‌گوید؛ «در ابتدا تنها ۶۶۰ متر، آن هم از آوریل، که مشخص شود در تابستان چطور خواهد بود. اگر ۶۶۰ متر پاسخگو باشد و خوب عمل کند، صد کیلومتر هم پاسخگو خواهد بود.» البته تا زمانی که این کابل‌ها وارد شبکه شهری و مصارف خانگی و جایگزین کابل های برق کنونی شوند، راه درازی در پیش است. با این حساب، یا باید سرعت پیشرفت تحقیقات فیزیکی بیشتر شود یا تولید کارخانه هایی که انواع و اقسام لوازم خانگی برقی تولید‌‌ می‌کنند، کمتر شود.
مبتکران 7 روز هفته و 24 ساعته پاسخگوی شماست.
041-35576982
info@tabrizrobot.ir
کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه اینترنتی تبریز ربات‌‌ می‌باشد
logo-samandehi
فروشگاه اینترنتی تبریز ربات
تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
عضویت در سایت
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحیح وارد نمائید
ورود
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحیح وارد نمائید
رمز عبور را فراموش کرده ام
  پشتیبانی آنلاین
فروشگاه مبتکران آذر ذهن04135576982tabrizrobot.irtabrizrobot.ir - فشذقهظقخذخف.هق - صصص.فشذقهظقخذخف.هق